2018 YKS sonuçları açıklandı: ÖSYM sonuç sayfası sorgulama | YKS tercihleri ne zaman başlıyor?

YKS’ye dair veriler açıklandı: ÖSYM’nin sonuç sayfasında 31 Temmuz gecesi YKS sonuçları, kurum tarafından verilerle birlikte açıklanırken, Yabancı Dil Testi (YDT) sınavında tam puan yapan kişi sayısı 5, TYT, sözel, sayısal, eşit ağırlık bölümlerinde tam puanlar 1 kişi olarak olarak açıklandı. Standart sapma puanında Türkçe dikkat çekti. En yüksek standart sapma puanı Türkçe olarak açıklandı. ÖSYM‘TYT-AYT-YDT sınav sonuçları, sorgulama sayfasını gece saatlerinde açıkladı. Sınavı geçerli olan aday sayısı 2 milyon 381 bin 412 kişi olarak açıklandı.

YKS SINAV SONUÇLARI ÖSYM GİRİŞ SORGULAMA

Sınav merkezi tarafından sonuçlar, 31 Temmuz 2018 tarihinde gece saatlerinde açıklandı. Sonuçların açıklanması dikkat çekerken, kurum tarafından veriler ÖSYM’nin resmi web sitesinde yayımlandı. İşte ÖSYM giriş sayfasında yer alan sınav sonuçları…

ÖSYM SINAV SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YKS RESMİ VERİLERİ ÖSYM TARAFINDAN YAYINLANDI

ÖSYM’nin yayımladığı verilere göre sınava 2 milyon 381 bin 412 kişi katıldı. Standart sapma Türkçede dikkat çekti. Ortalama standart sapma puanları: Türkçe 8,740, Sosyal Bilimler 4,051, Temel Matematik 7,936, Fen Bilimleri 4,095 olarak açıklandı.

YKS’DE TAM PUAN YAPAN BİR KİŞİ VAR!

500 puan yapan bir kişi olurken, YDT sınavında 500 tam puan alan 5 kişi var. 480 ve üstü puan alanlar ise: TYT sınavından 178, sözel bölümden 11, sayısal bölümden 456, eşit ağırlık bölümünden 31 kişi var. YDT sınavından 480 ve üstü puan alan kişi sayısı 90.

2018 YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Tercihler, 7-14 Ağustos tarihlerinde yine Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden alınacak. Tercih bildirim işlemi tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercih işlemi tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin dökümünün alınması gerekiyor.

SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

Kurum tarafından açıklanan bilgilere göre; TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.  TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını, SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olan adaylar, lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.  TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır.   Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri  (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.   TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerlidir. Uygulamaya yönelik usul ve esaslar, YÖK tarafından belirlenecektir.